Veszélyes hulladék? - Megoldás: dízelbontó laskagomba!

agrarszektor.hu
A micélium képes a nehezebb szénhidrogéneket könnyebb súlyú összetevőkké bontani, amelyek kevésbé veszélyesek az emberek és a környezet számára. Így gombafonalas kezeléssel az olajokban lévő toxinok veszélytelen anyagokká alakulnak. A ecowatch.com-on megjelent cikk fordítása a magyarmezogazdasag.hu oldalon jelent meg.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

A mikoremediáció egy folyamat, melynek során gombákat használnak fel arra, hogy a talajból a mérgező vegyületeket - a vízből pedig a nehézfémeket - kivonják. A kutatók szerint a gombák a gombafonalak segítségével sokkal hatékonyabban végzik a "takarítást", mint a baktériumok vagy a növények.

Április 26-án rendezi meg a Portfolio gazdasági portál a Nyugat-magyarországi Agrárfórumot, amely a Pápai Agrárexpó első számai szakmai rendezvényének számít. A konferencián az agrárgazdaság legaktuálisabb témáiról kaphatnak naprakész információkat a résztvevők. A kiemelt témák között szerepel az agráradózási reform, a generációváltás és a sertéságazati helyzet. Ha tájékozott akar lenni az agráriumban, jöjjön el a Nyugat-magyarországi Agrárfórumra április 26-án! A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráljon most!

A gombafélék az első számú lebontó szervezetek a legtöbb ökoszisztémában. Ezért olyan képességeket fejlesztettek ki, mellyel  le tudják bontani a szénhidrogéneket és más, szerves kémiai anyagokat. Ebben segítik őket a szöveteikben található enzimek. A kutatók több mint 120-féle enzimet azonosítottak azokból a fajokból, amelyek gombatestet növesztenek. Ezek

képesek olyan toxikus vegyi anyagok lebontására is, mint a kőolajban található rákkeltő szénhidrogének.

A szénhidrogének molekuláris sűrűsége kisebb, így a gombafonalak (micélium) számára könnyebben emészthető, mint a magasabb molekulasűrűségűek. A  micélium képes a nehezebb szénhidrogéneket könnyebb súlyú összetevőkké bontani, amelyek kevésbé veszélyesek az emberek és a környezet számára. Így az ismételt gombafonalas kezeléssel az olajokban lévő toxinok veszélytelen anyagokká alakulnak.

Mindig az adott területen honos gombafajok alkalmazkodnak a legjobban a helyi körülményekhez, így mindig ezek a legalkalmasabbak a toxikus anyagok eltüntetésére. A laskagomba micéliumai sokkal hatékonyabban bontják a szénhidrogéneket, ha faforgáccsal vagy aprítékkal, illetve komposzttal vannak keverve. A kutatók megtalálták ennek a fajnak egy olyan "olajevő" változatát, mely a sósvizes környezetben is képes életben maradni. Egy kísérletben a kutatók dízellel szennyezett talajt oltottak be laska-gombafonalakkal. Az eredmény megdöbbentő volt:

a talaj toxikus szénhidrogén-tartalmát 10 ezer milliomod részről 200 milliomodra csökkentették 16 hét alatt.

Az így helyreállított talajt a szabályozó testület olyan tisztának minősítette, hogy engedélyezte a használatát az autópályákat övező tereprendezésnél.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?