
Csodás borok lehetnek idén, mégsem őszinte a borászok mosolya
A megnövekedett költségeket az ágazat régóta képtelen érvényesíteni az átadási árakban.
A kamilla egy kis, bokros növény, amely alacsonyan nő. A kamillák Európában és Észak-Afrikában teremnek, és gyakran vadon is megtalálhatjuk őket. Vagy akár a kiskertünkben.
A légúti fertőzések tünetei, valamint a köhögés kamillás gőzöléssel enyhíthető. A torok, fogíny és száj gyulladásai kamillás gargalizálással és szájöblögetéssel kezelhetők. A szájban lévő aftákat és sebeket szintén gyógyíthatjuk öblögetéssel. A kamillával való inhalálás a hörghurutra hatékony gyógyír.
A kamillából készített tea enyhíti a bélgyulladás, a hányinger, rosszullét tüneteit, valamint a gyomorpanaszokat. Sebek, a körömágy gyulladása, a pattanások és tályogok külsőleg kezelhetők vele. Enyhíti a menstruációs görcsöket, a belőle készített ülőfürdő az altesti gyulladásokat csökkenti. A kamilla a hasfájós babák görcseit is mérsékli, valamint nyugtatólag hat rájuk. A kamillából készített illóolaj szintén enyhén nyugtató hatású, csökkenti az idegességet. A homeopátia a fogzási fájdalmak csillapítására ajánlja. Teáját a kisgyerekek is bátran fogyaszthatják, azonban fontos tudni, hogy az arra érzékenyeknél, még a kamilla is képes allergiás reakciókat kiváltani. Ilyen esetben ne használjuk tovább!
Termesztés és ápolás
A magokat először kis cserepekbe kell elvetni, 3 mm mélyre. Amikor eléggé megnőttek, ültessük át 14 cm távolságra egymástól. A világos, száraz talajt kedveli, ennek ellenére tartsuk nedvesen a talajt, amíg megerősödnek. Jóllehet egynyári növény, magától szaporodik. A virágait reggel kell leszedni, mielőtt a nap kiszívná az értékes illatot a virágokból. Egy olló segítségével, óvatosan vágjuk le a nyílt virágokat, majd terítsük szét egy papíron hűvös, száraz helyen. Miután a virágfejek megszáradtak, légmentes üvegbe tároljuk. A pici magokat kis konténerekbe kell elvetni. A palántákat 14 cm-es távolságra ültessük egymástól, és öntözzük rendszeresen, amíg megerősödnek. Ha pázsitként szeretnénk használni a római kamillát, akkor vessük el, és öntözzük rendszeresen, amíg megerősödik. Amint a kis palánták elkezdenek kúszni, trágyázzuk meg őket, hogy elősegítsük a terjeszkedésüket.
Gyökértörzsosztással, magról és dugványozással lehet szaporítani. A magokat először kis cserepekbe kell elvetni, 3 mm mélyre. Amikor eléggé megnőttek, ültessük át 14 cm távolságra egymástól. Ültessük hagyma, káposzta és búza közelébe. Úgy tartják, hogy elriasztja a repülő rovarokat, és növeli a terméshozamot. Ugyanakkor borsmentával is szokták termeszteni, mert erősebbé teszi a borsmenta olajat.
Betegségek és kártevők
Esetenként a kamillát a virágzás kezdetén tripsz fajok, levéltetvek károsíthatják. Ellenük a használatos rovarölő szerekkel védekezhetünk. Az orvosi kamilla monokultúrás termesztésének feltétele a vegyszeres gyomirtás.
A megnövekedett költségeket az ágazat régóta képtelen érvényesíteni az átadási árakban.
Nem mindenki van azzal tisztában, hogy mitől és hogyan lesz mindig egészséges a pázsit, illetve mikor érdemes locsolni.
Lengyelország az egyelőre megoldhatatlannak tűnő gabonavita miatt nem szállít több fegyvert Ukrajnának.
Ukrajna szorgalmazza a diplomáciai megoldást Lengyelországgal és Szlovákiával a gabonaexporttal kapcsolatban.
Hűti a kedélyeket az ukrán nagykövet és felhívja a figyelmet a kompromisszumos tervre.
Gyakorlati tippek: utazás, divat, étkezés, technológia
Az afrikai sertéspestis (ASP) terjedésének megakadályozása, a járvány felszámolása mindannyiunk közös felelőssége.