Sötét felhők: egyre fogy a sertés Európában - Már malac sincs?

agrarszektor.hu
Dánia kevesebb sertést exportált az idei első félévben, így a német állattartóknak is kevesebb tenyészállat és malac jutott. A vágóhidak teljesítményén már most látszik a sertéshiány, a jövő évet illetően pedig még sötétebb felhők gyülekeznek.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Tavaly Dánia még növelni tudta sertés- és sertéshúsexportját, 2019 első felében viszont már 9 százalékos mínuszt kellett elkönyvelnie ezen a téren. Ennek hátterében a csökkenő sertéslétszám áll. A júliusi állományfelméréskor a sertések egyedszáma 2,5 százalékkal volt kevesebb, mint a megelőző évben - írja a topagrar.com.

Továbbra is Németországba érkezik a dán sertésexport (élőállatok és sertéshús) negyede,  de az exportált mennyiség 20 százalékkal esett idén. A dán export 42 százaléka élő állatokból áll (vágósertés, hízóalapanyag, tenyészállat), és éves szinten eléri a 13 milliót. A vágósertéseket szinte teljes egészében Németország vásárolja fel, de tenyészállatból is legalább 125 ezret igényelnek egy évben. Magyarország is viszonylag jelentős vásárlónak számít a 7000 darabot nmeghaladó tenyészállat-igényével.


A dán sertéshúsból Kína igényli a második legnagyobb mennyiséget. Június végéig a dánok 31 százalékkal több sertéshúst exportáltak ide, mint 2018-ban. Kína esetében sertéshús alatt elsőroban az olyan vágóhídi melléktermékeket kell érteni, mint például a fejhús. Az Európában nem értékelt testrészek aránya a kínai exportban közelíti a 60 százalékot.

A Kínában dúló afrikai sertéspestis nyomán elpusztított állományt nehéz pótolni, hiszen a sertés reprodukciós ciklusa jóval lassabb a csirkéjénél. A sertéshiány erősen kihat Európára. Mint arról már beszámoltunk, Németországban és Magyarországon is esik az egyedszám, és csökken a vágóhidak telejsítménye. Ha a dán sertésből 20 százalékkal kevesebb érkezik Németországba, akkor az azt jelenti, hogy malacból és tenyészállatból is jóval kisebb a felhozatal. Ez pedig a jövő évi kibocsátásra nézve fest szomorú képet. A hiány 2020-ra is borítékolható. Mindez a termelők nyelvére lefordítva magas sertésátvételi árakat jelent.

EZ IS ÉRDEKELHET

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?