Makro adatok a gazda szemével: Hogyan lehet az emelkedő mezőgazdasági béreket kitermelni?

Makro adatok a gazda szemével: Hogyan lehet az emelkedő mezőgazdasági béreket kitermelni?

Takarék Agrár24
Az utóbbi években gyakran számolnak be ügyfeleink is a munkaerőhiányból fakadó mindennapi kihívásaikról, valamint a bérköltségek jelentős emelkedéséről, amely jelenséggel a megtermelt érték nem mindig tudott lépést tartani.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Egyre nehezebben találnak olyan embert, aki a leszedi a termést, felmegy a meredekebb lejtésű szőlőültetvényekbe, vagy akár akkor is munkába áll, ha reggel esőfellegek gyülekeznek. Egy gazdaság számára a megbízható munkaerő hiánya veszteséget, kieső termelési értéket, ezek eredőjeként pedig romló jövedelmezőséget okoz.

Forrás: KSH 2018, Takarékbank Agrárcentrum szerk.

Magyarország mezőgazdaságának elmúlt 20 évét vizsgálva azt látjuk, hogy 2008-ig a folyamatosan növekvő mezőgazdasági kibocsátással összhangban emelkedett a mezőgazdasági munkavállalói jövedelem. Ebben az időszakban a munkavállalói jövedelem 10,4-11,9%-a volt a kibocsátásnak.

A 2010-es években a kibocsátást meghaladó mértékben növekedett a munkavállalói jövedelem, amely 2017-re már a kibocsátás 14,9%-át tette ki. Bár időközben egyes mezőgazdasági alágazatokban fehéredés is zajlott, a 2010-es évek tendenciája ezzel együtt is más képet mutat, mint a 2000-es éveké.

A mezőgazdaságban működő vállalkozások aktuális kérdés legfőképp az, hogy miként lehet magasabb, munkaerőre vetített fajlagos hozzáadott értéket elérni. Meglátásunk szerint sajnos erre rövidtávú megoldás nincs. A mezőgazdaságot a fiatal generáció számára vonzóvá kell tenni, "brandelni" kell az egyes tevékenységeket, termékpályákat. Ezen felül magasabb hozzáadott értékű termelési fázisokban kell részt venni, így válik megfizethetővé a minőségi munkaerő is. A harmadik tényezőként a technológiai fejlesztések fontosságát emelnénk ki: akár a hozzáadott érték növelés, akár az élő munka igényt csökkentő stratégiáját követi egy gazdaság, a végeredmény a fajlagos termelés bővüléséhez, és ezáltal a jövedelmezőség növeléséhez és tervezhetőbbé tételéhez is elvezet.

Szerző: Kittlinger Csaba, Takarékbank Agrárcentrum

Támogatott tartalom! A cikk megjelenését a Takarékbank támogatta.
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?