Megőrülnek külföldön a magyar borokért: nem is hinnéd, mennyit fizetnek érte

Megőrülnek külföldön a magyar borokért: nem is hinnéd, mennyit fizetnek érte

agrarszektor.hu
Több bort exportált Magyarország az év első két hónapjában, mint egy évvel ezelőtt az azonos időszakban. Itthon emelkedtek a magyar borok termelői árai, az exportpiacokon viszont kevesebbet fizetnek a magyar borokért. A külpiacokon a lédig borok uralma megtörhetetlennek látszik, míg az importált borok szinte teljes egészében a palackos kiszerelésűek közül kerültek ki.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Mérséklődött a magyar borok belföldi feldolgozói értékesítési árának emelkedése márciusban és áprilisban - írta meg a Világgazdaság az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrissebb borpiaci jelentése alapján. 2021-ben az év első négy hónapjában ugyanis mintegy 7,2%-os volt az éves alapú árnövekedés, míg az első két hónap adataiból az rajzolódik ki, hogy akkor az egy évvel korábbi időszakkal összevetve 12,5%-kal magasabb áron kerültek ki a borok a pincészetekből. Jól látható, hogy a fehérborok áremelkedése volt a nagyobb mértékű, összesen 10,3%-os, míg a vörösborok és a rozék átadási ára együttesen 5%-kal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Literre vetítve az árakat: míg a fehérboroké 203,6 forintról 224,6 forintra, addig a vörös- és rozéboroké 276,9 forintra emelkedett 264,7-ről.

Elmaradt az áttörés az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott magyar borok belföldi értékesítési áraiban. Amíg a Tokajban termelt borok ára emelkedett a legnagyobb mértékben, összesen 17%-kal, addig az egri és a villányi vörös és rozé 5%-kal, illetve 7%-kal magasabb árakon került értékesítésre. A tokaji borok dinamikus áremelkedése ellenére az átlagár így is csak 1122 forint literenként, az egri és a villányi pedig csupán 479, illetve 725 forint. Eközben a magyar borok exportára 2,4%-kal, 265,3 forintra csökkent, ezen belül a tokaji borok ára 16%-kal emelkedett, ám ez literenként mindössze 703,6 forint jelent, és nem haladja meg az első kéthavi exportárat.

Az exportban továbbra is a lédig borok dominálnak, sőt növekvő mértékben. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint Magyarország gyöngyöző bor és pezsgő nélkül számolt borkülkereskedelmi egyenlege mind mennyiségben, mind értékben pozitív volt 2022 január-februári időszakában. A borkivitel mennyiségben csaknem 13%-kal, 169 ezer hektoliterre nőtt, értékben viszont 23%-kal, 4 milliárd forintra csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A külpiacon értékesített mennyiség 79%-át tették ki a lédig borok, amelyek exportja 27%-kal, 121 ezer hektoliterre bővült az első két hónapban. A palackos borok kiszállítása ezzel szemben 12%-kal, 47,9 ezer hektoliterre csökkent, míg a kivitel értéke 10%-kal, 3,1 milliárd forintra emelkedett. A nemzetközi piacon továbbra is a magyar fehérborok voltak a keresettebbek, a kivitel 83%-át ezek tették ki a megfigyelt periódusban.

A KSH adatai szerint Magyarország borimportja 2022 első két hónapjában 9%-kal, 11,1 ezer hektoliterre nőtt az egy évvel korábbihoz képest, és csaknem teljes egészében palackos kiszerelésű volt. A palackos és a lédig kiszerelésű borok behozatalának összértéke 1%-kal, 0,6 milliárd forintra mérséklődött a vizsgált időszakban.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. május 17. 10:03