Ez durva: nem is hinnéd, mennyit lőttek ki ebből a madárból Magyarországon
A Komárom-Esztergom Megyei Horgászegyesületek Szövetsége szeptember elejétől február végéig több száz kormoránt lőtt ki.
A kárókatona, vagy más néven a kormorán egy világszerte elterjedt vízimadárfaj, amelyet főleg nagy étvágya és halpusztító szokásai tettek ismertté. Magyarországon védett fajnak számít.
A kárókatona (Phalacrocorax carbo) a kárókatonafélék családjába, a madarak osztályába és a szulaalakúak rendjébe tartozó madárfaj. Táplálékának nagy részét a halak teszik ki, így a halgazdaságok és a halágazat igazi kártevőként tekint rá. A helyzetet nehezíti, hogy a kárókatona Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 25 ezer forint. A mezőgazdasági kártétele miatt időről időre engedélyezik a hazai állományok gyérítését.
A kárókatona életmódja
A kárókatona, ellentétben más vízimadarakkal nem a vízen, hanem a szárazföldön pihen. Ilyenkor magasabb helyeket, például sziklákat vagy ágakat keres. Mikor a madarak elhagyják a vizet és kirepülnek a szárazföldre, megrázzák a tollaikat, és szárnyaikat kinyitják, hogy tollazatuk gyorsabban száradjon.
A kárókatona elterjedése
A kárókatona minden kontinensen jelen vannak, kivéve az Antarktiszt. A legtöbb faj a trópusokon és a déli mérsékelt öveken él. Kifejezetten sok fajuk él Kanadában, Közép- és Észak-Ázsiában azonban egyáltalán nem találhatóak meg. A kárókatona a tengereken, a partokon, valamint a belföldi vizekben is előfordul. Egyes fajok csak a belföldi vizeknél élnek, de mindegyik élőhelyük egyformán lakott a részükről. A belföldi vizek közé tartoznak a folyók, tavak, főleg halastavak.
A kárókatona táplálkozása
A kárókatona fő táplálékát (50%-át) a halak jelentik, de egyes fajok táplálkoznak még más vízi állatokkal is, mint például csigákkal, kagylókkal és férgekkel, valamint néha hüllőkkel és kétéltűekkel. A halak közül leginkább az 5-25 centiméter hosszúakra vadásznak, de ritkábban az akár 60 centiméteres halakat is elfogyasztják. Vadászni zuhanással vagy egy kis ugrással szoktak és a zsákmányt felhozzák a felszínre. Általában magányosan vadásznak, de egyes fajok csoportokban is.
A kárókatona fajtái
A kárókatonafélék családjába jelenleg két nem tartozik: a Microcarbo Bonaparte, amelyhez 6 fajt sorolnak, és a Phalacrocorax Brisson, a kárókatonafélék típusneme, 32 ide tartozó fajjal.
A kárókatona szaporodása
A kárókatonák jellemzően telepekben fészkelnek, amelyek tíztől akár százezer párig is kiterjedhetnek. Gyakran fészkelnek egy helyen más vízi madarakkal is. A fészkelőhelyeket a hímek választják ki, ezek fajtól függően lehetnek sziklák, tengerpartok vagy fák. A hímek szárnyukat csapkodva és világos torkukat mutogatva csalják magukhoz a tojókat. Néha előfordul, hogy két évben ugyanazzal a tojóval párosodnak a hímek, de általában minden évben másikkal. A fészkeket mindkét szülő építi, egyes fajoknál ez csak egy üres homokföldbe kiásott mélyedés, más fajoknál algákból, iszapból és ürülékből készült fészek. Egyes esetekben ugyanazt a fészket használják a következő évben is. Fészekaljuk 2-3 fehér tojásból áll (ritkán 4), amelyet 23-35 napig költenek. Az utolsó tojásból kikelt fiókák gyengébbek, mint az idősebb testvéreik, ezért szinte mindig meghalnak az első három napban.
A Komárom-Esztergom Megyei Horgászegyesületek Szövetsége szeptember elejétől február végéig több száz kormoránt lőtt ki.
Gyérítik és riasztják a kormoránokat a Tisza mentén, mert az enyhe tél miatt megnőtt a számuk.
Idén a Balaton teljes partvonalán engedélyezték a falánk halpusztító kormoránok kilövését.
Ilyen lesz a Balaton a 2020-as év főszezonjában.
Hosszútávú megoldásra lenne szükség a falánk ragadozók ellen.
A gyérítésre a fenntartható halgazdálkodás érdekében van szükség.
Az elmúlt évek válságsorozata a mangalicásokat is megviselte, most azonban rendeződni látszik a piac, elsősorban az export élénkülése miatt.
Megkezdődött Budapesten az Európai és Közép-Ázsiai Tudományos és Innovációs Hét a FAO szervezésében.
A magyar gazdák körében is egyre népszerűbb a minimális talajművelés, de nem mindenhol lehet ezt alkalmazni.
Lengyelország eddig sem volt kis szereplő, de most megszilárdította pozícióját az Európai Unió vezető baromfiexportőreként.
Leállította a korábban bejelentett autonóm szállítójárművének fejlesztését a Horsch.
Könnyűszerkezetes acélcsarnokok - gyorsan, kiszámíthatóan, most engedélyezési tervvel
AGRO AIM Hungária Kft. a 10 legjobb európai Precíziós szolgáltató között 2023-ban