Így szabadulhatsz meg könnyen a rágcsálóktól: még méreg sem kell hozzá
A baglyok hiányában a rágcsálók állományapasztását az emberre is veszélyes mérgezett csalik kihelyezésével lehet csak megoldani.
A kakukk vándorló madár, melyet legtöbben arról a szokásáról ismernek, hogy tojásait más madarak fészkébe rakja. Magyarországon csak a költési időszakban előforduló, védett faj.
A kakukk (Cuculus canorus) a madarak osztályának kakukkalakúak rendjébe, ezen belül a kakukkfélék családjába tartozó faj. Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
A kakukk életmódja
A kakukk költési időben magányos madárnak számít, de a telelőhelyeken olykor csapatokban is megfigyelhető.
A kakukk elterjedése
A kakukk költési időben Európa és a mérsékelt égövi Ázsia nagy részén előfordul. Vonuló madárként a telet Délkelet-Ázsiában, Közép- és Dél-Afrikában, valamint a Fülöp-szigeteken tölti. Magyarországon áprilistól szeptemberig tartózkodik, és más madarak fészkébe rakja a tojását. A telet Afrika trópusi részén tölti.
A kakukk táplálkozása
A kakukk főként rovarokkal, különösen nagy testű hernyókkal táplálkozik.
A kakukk fajtái
A kakukknak négy alfaját különítik meg. Az egyik Írországtól Skandinávián, Észak-Oroszországon és Szibérián át Japánig keleten, valamint a Pireneusoktól Törökországon, Kazahsztánon, Mongólián, Észak-Kínán és Koreán át a Pireneusokig fordul elő. Ez az alfaj Afrikában és Dél-Ázsiában telel. Egy másik alfaja Nyugat-Kínától a Himalája előteréig, Észak-Indiában, Nepálban, Mianmarban, Thaiföld északnyugati részén és Dél-Kínában költ, a teleket pedig Assamban, Kelet-Bengáliában és Délkelet-Ázsiában tölti. A kakukk egy alfaja Ibériában, a Baleár-szigeteken és Észak-Afrikában költ, és Afrikában telel, míg az utolsó alfaj Közép-Ázsiában, Turkesztántól Dél-Mongóliáig költ, télire pedig Dél-Ázsiába és Afrikába vándorol.
A kakukk szaporodása
A kakukk költési időszaka május-július közt van. Fészekparazita madár, mintegy 9-25 fészket is meglátogat, melyekbe egy-egy tojást rak. Kedvenc gazdamadarai a nádirigó, a réti pityer és az erdei szürkebegy, de rajtuk kívül sok más madár fészkébe is rak tojást. A fiókák 12 nap után kelnek ki, rendszerint hamarabb, mint a gazdamadár fiókái. A frissen kelt kakukkfióka kilöki a fészekből a többi tojást, vagy akár a frissen kelt mostohatestvéreit is, ezért a mostohaszülők egyetlen fiókaként nevelik. A fiatal kakukkok 19-24 nap után repülnek ki, de csak 50 naposan önállósítják magukat, addig is a dajkamadár szülők etetik őket.
A baglyok hiányában a rágcsálók állományapasztását az emberre is veszélyes mérgezett csalik kihelyezésével lehet csak megoldani.
2000 és 2010 között a hazai fecskeállomány mintegy 62 százaléka tűnt el, szerencsére a csökkenés az elmúlt 13 évben nem folytatódott.
Óriási felfedezés, egy százhúszmillió éves kínai madárkövület tanúskodik a növények evolúciójáról.
Rekordszámú, több mint ezerháromszáz fehérgólya-fiókát gyűrűztek meg idén az állatvédők az ország 17 vármegyéjében.
A vízimadarak etetésének mellőzésére szólította fel a lakosságot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Súlyos bírság vár arra, aki ezekben a védett madarakban kárt tesz, vagy elpusztítja őket.
Üllőn hamarosan indul az Agroloop Hungary Kft. fekete katonalégy tenyésztő és feldolgozó üzeme.
A program 70 százalékos támogatást nyújt a pályázók fejlesztéseihez, a kérelmeket október 26-ig lehet benyújtani.
2023 második negyedévében jelentősen lelassult a mezőgazdasági termékek árának növekedése az EU-ban.
Folyamatosak a tárgyalások Lengyelország és Ukrajna között a gabonaszállítás ügyében.
Az őszi ültetések előtt érdemes átgondolni, hogy milyen fajokat és fajtákat szeretnénk a kertünkbe és ezt összefüggésében is érdemes látni.
Minden a felkészítésen és a karbantartáson múlik. Készítse fel a gépét, hogy mindig tökéletes legyen a szezonokban!