Sokan csak így szállíthatnak kutyát, macskát: itt a szabályozás, ezt jó tudni

Sokan csak így szállíthatnak kutyát, macskát: itt a szabályozás, ezt jó tudni

agrarszektor.hu
Különböző szabályok vonatkoznak a kisállatok szállítására, annak függvényében, hogy kereskedelmi vagy nem kereskedelmi céllal történik-e a mozgatás. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) összegyűjtötte a kereskedelmi célú szállításra vonatkozó többletszabályokat.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel 50% kedvezménnyel!

Mi minősül kereskedelmi célú szállításnak? Minden olyan szállítás, amely nem felel meg a nem kereskedelmi célú szállítás kritériumainak, tehát ha

  • az állatok száma meghaladja az ötöt;
  • a szállítás az állat(ok) felett gyakorolt tulajdonjog változtatására irányul (akkor is, ha ingyenesen történik!);
  • és az állatok szállítását nem kíséri tulajdonos vagy tulajdonos által írásban feljogosított személy a szállítás idején, vagy az azt követő/ megelőző legfeljebb 5 napon belül.

Kereskedelmi célú kutya, macska, vadászgörény szállítmányt csak a megfelelő állategészségügyi feltételei mellett lehet indítani. Ezek közé tartozik az állat jelölés, regisztráció és azonosítás, vagyis

  • egyedi ISO kompatibilis mikrochippel történő azonosítás;
  • EU kisállat útlevél;
  • Regisztráció a PetVetData/Ebregiszter hatósági adatbázisaiban.

Ezen kívül szükséges az is, hogy meglegyenek az állategészségügyi kezelések és vizsgálatok. Ezek a következők:

  • Érvényes veszettség elleni védőoltás (15 hetesnél fiatalabb, érvényes veszettség elleni védőoltással nem rendelkező kutya/macska/vadászgörény csak az ezt kifejezetten engedélyező tagállamokba szállítható! Részletes információk ezen és ezen a linken találhatók.
  • Galandféreg (Echinococcus multilocularis) elleni kezelés a Finnországba, az Egyesült Királyságba, Írországba, valamint Máltára történő utaztatás esetén.
  • Hatósági állatorvos által végzett azonosság ellenőrzés és szükség esetén klinikai vizsgálat a szállítást megelőző 48 órán belül.

Ezen kívül rendelkezni kell állategészségügyi bizonyítvánnyal, és gondoskodni kell az előjelentésről is, vagyis

  • a TRACES rendszerben kiállított EU-n belüli állategészségügyi bizonyítvány („CANIS-FELIS-FERRETS-INTRA, 2021/403/EU rendelet I. melléklet 38. fejezetében meghatározottak szerint;
  • és hatósági előjelentéssel a szállítást megelőző 72 órával.

Honnan lehet kereskedelmi célú kutya, macska és vadászgörény szállítmányokat indítani külföldre?

Kedvtelésből tartott állatok kereskedelmi célú szállítmányát a következő létesítményekből lehetséges indítani külföldre:

1. Kutya születési létesítménye: Kutyatenyésztés nyilvántartás köteles tevékenység, engedélyre nincs szükség. Bejelentett, nyilvántartásba vett, FELIR azonosítóval rendelkező kutyatenyésztőtől lehetséges szállítmányt indítani. Az alábbi tevékenységekre vonatkozóan kell FELIR tevékenység és létesítmény azonosítóval rendelkezni:

  • Kutya, macska, vadászgörény tenyésztése - tevékenység azonosító;
  • Kutya, macska, vadászgörény tenyésztő - létesítmény azonosító.

2. EU engedélyezett kutya gyűjtőállomás: Amennyiben a feladás helye nem azonos a születési hellyel, úgy a szállítmányt kutya, macska, vadászgörény gyűjtőállomásról szükséges indítani. A gyűjtőállomás olyan létesítmény, ahol egynél több létesítményből, születési helyről származó kutyát gyűjtenek össze, majd azokat egy szállítmányként értékesítik külföldre (Európai Uniós tagállamba vagy harmadik országba).
Gyűjtőállomás üzemeltetése engedélyköteles tevékenység. A gyűjtőállomás engedélyezését a létesítmény helye szerint területileg illetékes vármegyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró főosztálya végzi. Az engedélyezési eljárás során, a területileg illetékes élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatal rögzíti a gyűjtőállomás adatait a FELIR rendszerben, valamint au EU-n belüli szállításhoz kötelezően használt TRACES rendszerben. Az alábbi tevékenységekre vonatkozóan kell engedéllyel, FELIR tevékenység és létesítmény azonosítóval rendelkezni:

  • Kutya, macska, vadászgörény gyűjtőállomás üzemeltetés - tevékenység azonosító,
  • Kutya, macska, vadászgörény gyűjtőállomás üzemeltetés - létesítmény azonosító,
  • Kedvtelésből tartott állatok kereskedelme (üzlet nélkül) - tevékenység azonosító.

3. EU engedélyezett állatmenhely: A menhelyi kutyák más tagállamba történő szállítása állategészségügyi szempontból kereskedelmi célú szállításnak minősül, mert a tulajdonjog átruházására irányul, ezért a 2021. április 21-én életbe lépő új szabályzás miatt a menhelyet engedélyeztetni kell a megyei kormányhivatalnál.  Amennyiben menhelyről külföldre kívánnak szállítanak kutyát, macskát, vadászgörényt, a területileg illetékes élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatal főosztályának a etvékenység megkezdése előtt engedélyeznie szükséges a létesítményt. Az engedélyezési eljárás során, a vármegyei kormányhivatal rögzíti a menhely adatait a FELIR rendszerben. Az alábbi tevékenységekre vonatkozóan kell engedéllyel, FELIR tevékenység és létesítmény azonosítóval rendelkezni:

  • EU menhely engedély a szállítmányok indulási létesítményére,
  • Állatmenhely üzemeltetése - tevékenység azonosító,
  • Állatmenhely üzemeltetése - létesítmény azonosító.

Kiemelten fontos az előjelentés és az állategészségügyi bizonyítvány megléte

Élőállatok kereskedelmi célú szállítmányai kizárólag a feladás helye szerint illetékes hatósági állatorvos felügyeletével indíthatók. A hatósági állatorvos a TRACES-NT rendszerben a feladó gazdasági szereplő által rögzített adatokat ellenőrzi, jóváhagyja, majd állategészségügyi bizonyítványt állít ki a szállított állatokról, amely a szállítás során kíséri a szállítmányt. A szállítmányért felelős személy köteles az utazás tervezett kezdete előtt legalább 72 órával előjelentést küldeni a szállítmányról a járási főállatorvosnak.

Az előjelentésnek tartalmaznia kell a szállítandó állatok faját, mikrochip számát, kisállat útlevél számát, a születési dátumát (amely a kisállatútlevélben és a hivatalos eb adatbázisban szerepel), az utolsó veszettségelleni oltás dátumát, valamint a tenyésztő FELIR azonosítóját. A szállítmány indítását megelőző 48 órán belül a szállítmányt indító hatósági állatorvos azonosság ellenőrzésnek és szükség esetén klinikai vizsgálatnak veti alá a szállítmányban szereplő állatokat.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?